Sokszor előfordul, hogy a problémáink miatt frusztrálttá válunk és negatívan kapcsolódunk azokhoz a helyzetekhez, amelyek kihívást jelentenek a számunkra. Ennek a negatív állapotnak a farvizén könnyű belecsúszni az áldozati szerepbe, amelyben ellenségesnek látjuk a világot és másokat hibáztatunk a nehézségeinkért, miközben valójában ezek a helyzetek rejtik saját fejlődési és növekedési lehetőségeinket.
Az ilyen negatív és ellenséges hozzáállás sajnos gátolja erőforrásaink hatékony felhasználását, melyekre szükség lenne a megoldások felismeréséhez és aktív részvételünkhöz a problémák megoldásában.
Ahhoz, hogy kilépjünk az áldozati szerepből, fontos, hogy megvizsgáljuk saját felelősségvállalásunkat. Fel kell tennünk magunknak a kérdést, hogy mely helyzetekben nem vállalunk teljes felelősséget magunkért, mitől menekülünk és miért okolunk másokat azért az életért, amit élünk.
Arra a felismerésre van szükségünk, hogy az önvizsgálat és önmagunkkal való szembenézés az első lépés ahhoz, hogy felszabaduljunk ebből a korlátozó állapotból. Bízni kell abban, hogy képesek vagyunk megbirkózni a kihívásokkal, és elfogadnunk, hogy a változás és a személyes fejlődés a mi felelősségünk.
Az áldozati szerepből való kilépés és a helyzetek megoldása érdekében nyitottnak kell lennünk önmagunk megértésére és a személyes felelősségvállalásra. Csak így tudjuk felfedezni az életben rejlő lehetőségeinket, amelyek megvalósitásában valójában senki és semmi nem áll az utunkban!